Pāriet uz galveno saturu
Competition Policy

Kāpēc konkurences politika ir svarīga patērētājiem?

Konkurences politikā runa ir par tādu noteikumu piemērošanu, kuri garantē godīgu konkurenci starp uzņēmumiem. Tā veicina uzņēmējdarbību un efektivitāti, rada patērētājiem lielākas izvēles iespējas un palīdz samazināt cenas un uzlabot kvalitāti.

Zemākas cenas visiem: Vienkāršākais veids, kā iekarot lielāku tirgus daļu, ir piedāvāt labāku cenu. Tirgū, kurā valda konkurence, tiek samazinātas cenas. Tas ne tikai nāk par labu patērētājiem (ja ir vairāk cilvēku, kas var atļauties pirkt preci), bet arī mudina uzņēmumus ražot un uzlabo vispārējo ekonomikas stāvokli.

Augstāka kvalitāte: Konkurence arī liek uzņēmumiem uzlabot savu preču un pakalpojumu kvalitāti, lai piesaistītu vairāk klientu un iegūtu lielāku tirgus daļu. Kvalitāte var nozīmēt vairākas lietas: produkti kalpo ilgāk un darbojas labāk; ir labāks pēciegādes vai tehniskais atbalsts; pakalpojums ir klientam draudzīgāks vai efektīvāks.

Lielāks piedāvājums: Tirgū, kurā valda konkurence, uzņēmumi cenšas savu preci izcelt starp citām precēm. Rezultātā patērētājiem ir lielāka izvēles brīvība, un viņi var izvēlēties to sev piemērotāko produktu, kura cena atbilst kvalitātei.

Inovācija: Lai nodrošinātu lielu izvēles brīvību un piedāvātu labākas preces un pakalpojumus, uzņēmumiem jābūt inovatīviem — produktu izstrādē, dizainā, ražošanas paņēmienos, pakalpojumos utt.

Spēcīgāki konkurenti pasaules tirgū: Konkurence ES teritorijā palīdz Eiropas uzņēmumiem kļūt spēcīgākiem arī aiz ES robežām, kā arī spējīgiem izturēt konkurenci pasaules tirgū.

Skatieties video par to, kā tas darbojas praktiski
 
Skatieties te, kā konkurences politika var uzlabot jūsu dzīvi

 You can download this video from the European Commission audiovisual website.
See copyright conditions.

 

You can download this video from the European Commission audiovisual website.
See copyright conditions.

Un kāda loma ir jums?

Varbūt jums tas nemaz neienāk prātā, bet jums ir liela nozīme uzņēmumu konkurētspējas uzturēšanā, jo jūsu izvēle, kuru produktu galu galā iegādāties, rāda uzņēmumiem ceļu.

Turklāt, esot lietas kursā un paziņojot par uzņēmumiem, kuri, jūsuprāt, nerīkojas godīgi un kropļo konkurenci, varat dot savu artavu un stimulēt uzņēmumus dažādot produkciju, paaugstināt kvalitāti, būt inovatīviem un pazemināt cenas.