Skip to main content
Competition Policy

Valsts atbalsts pandēmijas laikā

Ko stāsta Eiropas iedzīvotāji, kuri saņēma valdības atbalstu Covid-19 laikā

Ievads

Eiropas Komisija piemēro valsts atbalsta noteikumus, lai nodrošinātu, ka atbalsts, ko ES valdības piešķir lieliem un maziem uzņēmumiem, nedod tiem netaisnīgas priekšrocības vai nesagroza konkurences apstākļus iekšējā tirgū. Komisija 2020. gada 19. martā – mazāk nekā nedēļu pēc tam, kad PVO bija pasludinājusi Eiropu par Covid-19 pandēmijas centru, – apstiprināja valsts atbalsta pagaidu regulējumu, kas ļāva piemērot elastīgākus noteikumus uzņēmumiem, kuriem bija vajadzīgs atbalsts pandēmijas uzliesmojuma izraisītās krīzes dēļ. Prognozes 2020. gada marta vidū bija neskaidras, tāpēc pagaidu regulējums tika izstrādāts kā elastīgs instruments, ko varētu pielāgot mainīgajai situācijai. Noklikšķiniet šeit, ja vēlaties uzzināt vairāk par pagaidu regulējumu un tā grozījumiem.

Isa

Izabella Lagvardija un Rauls Ibanjess kopš 2016. gada vada niršanas centru Divers Cabo de Palos, kas atrodas netālu no Mursijas Spānijā. Viņi gatavojās nākamajai sezonai, kam būtu bijis jāsākas Lieldienās, bet 2020. gada 14. martā, kad Spānijā tika ieviesti pārvietošanās ierobežojumi, viņiem nācās apturēt darbību un slēgt centru.

Divers Cabo de Palos bija stabils uzņēmums. Tam vienkārši bija vajadzīgs finansiāls atbalsts, lai noturētos, kamēr turpinās pārvietošanās ierobežojumi. Atbalsts tika sniegts kā aizdevums ar ļoti labiem nosacījumiem, kas bija daļa no Spānijas pirmās “jumta” shēmas, ko Eiropas Komisija apstiprināja 2020. gada 2. aprīlī. Mēs jautājām Izabellai, kas notika pēc tam.

divers.jpg
Isabel La Guardia and Raul Ibañez

Izabella Lagvardija un Rauls Ibanjess nirst netālu no Cabo de Palos zemesraga Spānijā

Kā saņemtais atbalsts jums ir palīdzējis krīzes laikā?

No marta vidus mums pēkšņi vairs nebija nekādu ieņēmumu. Mēs pat nevarējām paredzēt, kad centrs varēs atkal atvērties. Tāpēc paņēmām aizdevumu, kas palīdzētu uzturēt mūsu niršanas centru līdz darbības atsākšanai. Aizdevums nesedza visas izmaksas, ar kurām joprojām bija jārēķinās, pat ja nebija klientu, tomēr mums izdevās izdzīvot līdz 13. jūnijam, kad varējām atsākt niršanas izbraucienus.

Kā jūs pielāgojāties jaunajai situācijai, kopš Mursijas reģionā pakāpeniski atviegloti Covid-19 ierobežojumi?

Mums atļāva atsākt darbību, bet ir jāveic piesardzības pasākumi. Niršanas centrā izvietotās zīmes palīdz darbiniekiem un klientiem ievērot drošu distancēšanos. Laivā aizsargmaskas tiek apmainītas pret niršanas maskām. Visas darbības, kas pēc niršanas jāveic uz sauszemes, aizņem daudz vairāk laika. Jaunajā situācijā mūsu uzņēmums praktiski strādā tikai ar divām trešdaļām jaudas. Nav viegli, tomēr nepadosimies. Mēs sakām, ka nav nekā drošāka kā niršana. Mēs nevaram apskauties uz zemes, bet varam – un to arī darām –, kad esam ieniruši, jo tas ir droši.

 

Jan

Eiropas Komisija 2020. gada 3. aprīlī apstiprināja Nīderlandes shēmu 23 miljonu eiro apmērā saskaņā ar pagaidu regulējums; Tas bija pirmais ar Covid saistītais valsts atbalsta lēmums, kas attiecās uz Nīderlandi. Tā kā pandēmijas dēļ daudziem vecāka gadagājuma cilvēkiem un cilvēkiem, kam nepieciešama medicīniskā aprūpe, bija jāpaliek mājās, Nīderlandes valdība nolēma, ka tā piedāvās dotācijas veselības aprūpes sniedzējiem, lai palīdzētu tiem aprūpēt pacientus mājās un attālināti, jo īpaši izmantojot e-veselības lietojumprogrammas. Mēs lūdzām Omring direktoram Janam Leunisam Debeijam palīdzēt mums novērtēt Komisijas veiktās valsts atbalsta kontroles un Nīderlandes valdības piešķirto subsīdiju tiešo ietekmi. Omring nodrošina vispārēju veselības aprūpi, atbalstu un specializētu aprūpi gan mājās, gan aprūpes iestādēs Rietumfrīzlandē, Nīderlandes ziemeļos un Tekselas salā.

jan_leunis_de_beij.jpg
Jan Leunis de Beij

Jans Leuniss Debeijs savā birojā Hornā, Nīderlandē

Ko devusi valdības subsīdija?

Mums bija ātri jāreaģē uz krīzi, un bija īpaši svarīgi, lai finansējums mums būtu pieejams ļoti drīz. Pateicoties subsīdijai, mēs varējām nekavējoties izsniegt 80 līdz 100 planšetdatorus mājas aprūpes pacientiem, un tas mums ļāva izveidot videoaprūpes un digitālā atbalsta sistēmu. Pateicoties šim aprīkojumam, mēs pat varējām veikt attālinātus mērījumus. Turklāt mēs ievērojām, ka daudzi Covid-19 pacienti vēl ilgi pēc izrakstīšanas no slimnīcas izjūt nogurumu, tāpēc daļu no finansējuma izmantojām, lai viņiem organizētu rehabilitāciju pēc koronavīrusa pārslimošanas. Visbeidzot, subsīdija mums ļāva pieņemt darbā papildu projekta un aprūpes darbiniekus.

Kā Covid-19 uzliesmojums ir mainījis jūsu mājas aprūpes praksi? Kā jūs raksturotu mājas veselības aprūpes nākotni pēc pandēmijas?

Mēs esam par 20 % samazinājuši kontaktus ar pacientiem, vienlaikus nodrošinot, ka viņi saņem nepieciešamo aprūpi. Esam izveidojuši divus maršrutus mājas aprūpes vienībām, nošķirot no pārējām tās, kuras aprūpē ar vīrusu inficētos pacientus. Raugoties tālākā nākotnē – un neatkarīgi no Covid-19 –, uzskatām, ka veselības aprūpi arvien vairāk atbalstīs IKT. Šī tehnoloģija ļaus vairāk pacientu pārvietot no slimnīcām uz mājām un uzraudzīt viņu veselību attālināti. Aprūpe mājās aizvien vairāk papildinās primāro aprūpi, ko sniedz ģimenes ārsti. Šīs norises nodrošinās ātrāku un labāku veselības aprūpi un palīdzēs apmierināt Eiropas novecojošo iedzīvotāju vajadzības.