Pereiti prie pagrindinio turinio
Competition Policy

Valstybės pagalba pandemijos sąlygomis

Europos gyventojų, gavusių valstybės paramą Covid-19 pandemijos sąlygomis, pasakojimai

Įžanga

Europos Komisija užtikrina valstybės pagalbos taisyklių laikymąsi, kad ES vyriausybių teikiama parama didelėms ir mažoms įmonėms nesuteiktų joms nesąžiningo pranašumo ir nesudarytų nevienodų sąlygų vidaus rinkoje. 2020 m. kovo 19 d., greičiau nei per savaitę po to, kai PSO paskelbė Europą COVID-19 pandemijos židiniu, Komisija patvirtino laikinąją valstybės pagalbos sistemą, pagal kurią nustatytos lankstesnės taisyklės įmonėms, kurioms dėl ligos protrūkio sukeltos krizės prireikė paramos. 2020 m. kovo viduryje padėtis buvo neaiški, todėl laikinoji sistema buvo sukurta kaip lanksti priemonė, kuri būtų koreguojama atsižvelgiant į kintančias aplinkybes. Daugiau informacijos apie laikinąją sistemą ir jos pakeitimus .

Isa

Isabelė La Guardia ir Raulis Ibañezas nuo 2016 m. vadovauja nardymo centrui „Divers Cabo de Palos“, įsikūrusiam netoli Mursijos (Ispanija). Centras rengėsi artėjančiam sezonui, turėjusiam prasidėti per Šv. Velykas, bet 2020 m. kovo 14 d., Ispanijoje paskelbus karantiną, jis turėjo sustabdyti veiklą ir užverti duris klientams.

Nardymo centrui „Divers Cabo de Palos“ verslas sekėsi neblogai. Finansinės paramos jam reikėjo tik tam, kad išsilaikytų per karantiną. Paramos forma buvo paskola, suteikta itin palankiomis sąlygomis pagal pirmą bendrą Ispanijos programą , kurią 2020 m. balandžio 2 d. patvirtino Europos Komisija. Isabelės paklausėme, kas buvo toliau.

divers.jpg
Isabel La Guardia and Raul Ibañez

Isabelė La Guardia ir Raulis Ibañezas nardo prie Cabo de Palos, Ispanijoje 

Kaip gauta parama padėjo išgyventi krizę?

Kovo viduryje mūsų pajamų srautas staiga nutrūko. Net negalėjome prognozuoti, kada galėsime atnaujinti veiklą. Dėl to paėmėme paskolą, kuri padės mūsų nardymo centrui dirbti toliau. Paskola nepadengė visų išlaidų, kurių dar buvo, nors klientų ir nebeturėjome, bet sugebėjome išsilaikyti iki birželio 13 d., kai galėjome atnaujinti nardymo išvykas.

Kaip prisitaikėte prie naujų kasdienės veiklos sąlygų, Mursijos regione ėmus palaipsniui švelninti dėl COVID-19 įvestus apribojimus?

Galėjome vėl atsidaryti, bet turėjome imtis atsargumo priemonių. Ženklai mūsų nardymo centre padeda darbuotojams ir klientams išlaikyti saugų atstumą. Laive būname su apsauginėmis kaukėmis, kol vietoj jų reikia užsidėti nardymo kaukes. Visi veiksmai sausumoje po nardymo užtrunka daug ilgiau. Iš esmės mūsų įmonė naujomis sąlygomis veikia dviem trečdaliais savo pajėgumo. Lengva nėra, bet pasiduoti neketiname. Sakome, kad nėra nieko saugiau už nardymą. Sausumoje net apsikabinti negalime, bet panėrus – kitas reikalas, tada ir apsikabiname, nes tai saugu.

 

Jan

2020 m. balandžio 3 d. Europos Komisija pagal laikinąją sistemą patvirtino 23 mln. eurų Nyderlandų programą; tai buvo pirmasis su COVID-19 susijęs sprendimas dėl valstybės pagalbos Nyderlanduose. Kadangi dėl pandemijos daug vyresnio amžiaus žmonių ir gyventojų, kuriems reikalinga medicininė priežiūra, turėjo likti namie, Nyderlandų vyriausybė nusprendė sveikatos priežiūros paslaugų teikėjams skirti subsidijų, kad jie galėtų prižiūrėti pacientus namuose ir nuotoliniu būdu, visų pirma naudodamiesi e. sveikatos programėlėmis. Slaugos įmonės „Omring“ direktoriaus Jano Leuniso de Beijaus paprašėme padėti įvertinti Komisijos vykdomos valstybės pagalbos kontrolės ir Nyderlandų vyriausybės skirtų subsidijų poveikį vietoje. „Omring“ teikia bendrosios sveikatos priežiūros, pagalbos ir specializuotos slaugos paslaugas tiek pacientų namuose, tiek ir slaugos namuose Vakarų Fryzijos regione Nyderlandų šiaurėje ir Tekselio saloje.

jan_leunis_de_beij.jpg
Jan Leunis de Beij

Janas Leunisas de Beijus savo biure Horne, Nyderlanduose

Koks buvo valstybės subsidijų poveikis?

Turėjome greitai reaguoti į krizę, todėl buvo nepaprastai svarbu per labai trumpą laiką gauti finansavimą. Gavę subsidiją, galėjome iš karto išdalinti nuo 80 iki 100 planšetinių prietaisų namuose slaugomiems pacientams ir įdiegti nuotolinės priežiūros ir pagalbos skaitmeninėmis priemonėmis sistemą. Naudodamiesi šia įranga net galėjome atlikti nuotolinius tyrimus. Be to, pastebėjome, kad daugelis iš ligoninės išrašytų COVID-19 persirgusių pacientų dar ilgą laiką jaučia nuovargį, todėl dalį lėšų panaudojome jų reabilitacijai po ligos organizuoti. Galiausiai, pasinaudoję subsidija, galėjome užsakyti papildomą projektą ir priimti daugiau reikalingų slaugos darbuotojų.

Kaip dėl COVID-19 protrūkio pasikeitė jūsų slaugymo namuose paslaugos? Kaip apibūdintumėte būsimą sveikatos priežiūrą namuose po pandemijos?

20 % sumažinome kontaktų su savo pacientais, bet užtikrinome, kad jie gautų reikiamą priežiūrą. Parengėme du maršrutus namuose pacientus slaugantiems darbuotojams – išskyrėme koronavirusu užsikrėtusius pacientus prižiūrinčių slaugytojų ir kitų darbuotojų kelius. Manome, kad ateityje ir nepriklausomai nuo COVID-19 situacijos sveikatos priežiūros paslaugoms teikti bus vis labiau naudojamasi informacinėmis ir ryšių technologijomis. Dėl šių technologijų galėsime daugiau pacientų gydyti ne ligoninėse, o jų namuose, stebėdami jų būklę nuotolinėmis priemonėmis. Sveikatos priežiūra namuose vis labiau papildys bendrosios praktikos gydytojų teikiamas pirmos eilės sveikatos priežiūros paslaugas. Dėl šių pokyčių sveikatos priežiūros paslaugos bus teikiamos greičiau ir geriau, tai padės mums patenkinti senėjančios Europos visuomenės poreikius.