Põhisisu juurde
Competition Policy

Riigiabi pandeemia ajal

Lood eurooplastest, kes on saanud COVID-19 pandeemia ajal riigilt toetust

Sissejuhatus

Euroopa Komisjon jälgib riigiabi eeskirjade täitmist, et toetus, mida ELi riigid pakuvad suurtele ja väikestele ettevõtetele, ei annaks neile ebaõiglasi eeliseid ega moonutaks konkurentsi ELi ühtsel turul. 19. märtsil 2020 ehk vähem kui nädal pärast seda, kui WHO oli kuulutanud Euroopa COVID-19 pandeemia keskmeks, võttis komisjon vastu riigiabi ajutise raamistiku, millega muudeti eeskirju paindlikumaks ettevõtjate jaoks, kes vajasid toetust viirusepuhangust põhjustatud kriisi tõttu. 2020. aasta märtsi keskel olid edasised väljavaated võrdlemisi ebakindlad ning ajutise raamistikuga sooviti luua paindlikud võimalused kohanduda muutuvate oludega. Klõpsa siia, kui soovid rohkem teavet ajutise raamistiku ja selle muudatuste kohta.

Isa

Isabel La Guardia ja Raul Ibañez on 2016. aastast alates pidanud Murcia lähedal Hispaanias sukeldumiskeskust Divers Cabo de Palos. Nad valmistusid parajasti eelseisvaks hooajaks, mis pidi algama lihavõttepühade ajal, kui 14. märtsil 2020 kehtestati Hispaanias liikumispiirang ning nad pidid kogu oma tegevuse peatama ja keskuse sulgema.

Divers Cabo de Palos oli igati elujõuline ettevõte. Pandeemiaga seotud piirangute ajaks vajati aga ellujäämiseks rahalist toetust. Toetust saadi väga soodsatel tingimustel laenuna vastavalt Hispaania esimesele raamkavale, mille Euroopa Komisjoni kiitis heaks 2. aprillil 2020. Küsisime Isabelilt, mis edasi sai.

divers.jpg
Isabel La Guardia and Raul Ibañez

Isabel La Guardia ja Raul Ibañez sukeldumas Palose neeme lähedal Hispaanias 

Kuidas on saadud toetus teid kriisi ajal aidanud?

Märtsi keskel kadusid meie sissetulekud päevapealt. Meil polnud aimugi, millal saame taas uksed avada. Niisiis otsustasime võtta laenu, mis aitaks meil keskust töös hoida. Laen ei katnud küll kõiki kulusid, mida kandsime sellest hoolimata, et kliente polnud, kuid see aitas meil välja vedada kuni 13. juunini, mil saime taas sukeldumistuuridega alustada.

Kuidas kohanesite uue normaalsusega pärast seda, kui Murcia piirkonnas koroonaviirusega seotud piiranguid järk-järgult leevendama asuti?

Meil lubati taas tegutsema asuda, kuid pidime võtma ettevaatusabinõusid. Paigaldasime sukeldumiskeskusesse sildid ja viidad, mis aitavad töötajatel ja klientidel hoida ohutut vahemaad. Paadis olles vahetame tihti kaitse- ja sukeldumismaske. Kõik toimingud, mida peame pärast sukeldumist maal tegema, võtavad nüüd palju rohkem aega. Uutes tingimustes on meie äritegevuse maht kaks kolmandikku endisest. Me oleme raskustes, kuid me ei loobu. Ütleme hoopis, et sukeldumine on ohutum kui miski muu. Kuival maal olles ei saa me kallistada, kuid me saame – ja teeme seda – sukeldudes, sest see on turvaline.

 

Jan

3. aprillil 2020 kiitis Euroopa Komisjon heaks 23 miljoni euro suuruse Madalmaade abikava kooskõlas riigiabi ajutise raamistikuga; See oli esimene Madalmaid puudutav COVIDiga seotud riigiabi otsus. Kuna paljud eakad ja arstiabi vajavad inimesed pidid pandeemia tõttu koju jääma, otsustas Madalmaade valitsus anda tervishoiuteenuse osutajatele toetust, et aidata neil hoolitseda patsientide eest kodus ja kaugteenuste abil, eelkõige e-tervise rakenduste kaudu. Palusime Omringi direktoril Jan Leunis de Beijil hinnata komisjoni riigiabi kontrolli ja Madalmaade valitsuse antud toetuste mõju kohapeal. Omring pakub üldisi tervishoiu-, tugi- ja erihooldusteenuseid nii kodudes kui ka hoolekandeasutustes Põhja-Hollandis Lääne-Friisimaal ja Texeli saarel.

jan_leunis_de_beij.jpg
Jan Leunis de Beij

Jan Leunis de Beij oma kabinetis Hoorni linnas Hollandis

Kuidas on riigi toetus teid aidanud?

Me pidime kriisile kohe reageerima ja ülimalt oluline oli see, et saime rahalist toetust väga kiiresti. Tänu toetusele saime kohe anda 80–100 tahvelarvutit oma kodustele patsientidele ning see võimaldas meil sisse seada videohoolduse ja digitaaltoe süsteemi. Seadmete abil saime teha isegi kaugmõõtmisi. Samuti märkasime, et paljud COVID-19 patsiendid on pärast haiglast lahkumist veel pikka aega väga väsinud, seepärast kasutasime osa abirahast selleks, et toetada nende ravijärgset taastumist. Peale selle võimaldas riigi toetus meil värvata täiendavaid projekti- ja hooldustöötajaid, keda vajasime.

Kuidas on COVID-19 haiguspuhang muutnud teie kodustele patsientidele pakutavaid hooldusteenuseid? Kuidas kirjeldaksite koduse tervishoiu tulevikku pärast pandeemiat?

Meie kontaktid patsientidega on vähenenud 20%, kuid oleme samal ajal taganud neile vajaliku ravi. Oleme eraldanud viirusega nakatunud patsientide eest hoolitsevad koduhooldusrühmad teistest, kes haigetega kokku ei puutu. Tulevikku vaadates – ja olenemata koroonaviirusest – usume, et tervishoidu tuleb üha enam infotehnoloogiat. Tehnoloogia võimaldab meil viia rohkem patsiente haiglast koju ja jälgida nende tervist kaugteenuste abil. Koduhooldus täiendab üha enam üldarstide esmatasandi raviteenuseid. Need muutused tagavad kiirema ja parema tervishoiu ning aitavad meil rahuldada Euroopa vananeva elanikkonna vajadusi.